Wiosenny Zegar z Gliny
Wiosenny Zegar z gliny – unikatowy, ręcznie formowany i malowany zegar ceramiczny
Dostępny od ręki
Cena 400 zł
Transport wliczony w cenę
Wymiary
Średnica ok. 31 cm
waga ok. 1 kg
Cichy Mechanizm
Bardzo cichy mechanizm.
Nie słychać tykania.





Wiosenny Zegar z Gliny
Misterny wzór serwetka mojej Cioci Ewy zaklęta w glinie. Wnosi do wnętrza odrobinę nostalgii i ciepła.
Postawiłam na energetyczną paletą szkliw: soczystą arbuzową czerwień, akwamarynowy błękit, słoneczny hiszpański żółty oraz subtelną zieleń inspirowaną szlachetnym kamieniem – heliodor. To śmiałe zestawienie barw nie tylko przyciąga wzrok, ale także wnosi kolor i radość do każdej przestrzeni.
Pomimo bogactwa barw, wyraźne, ciemne cyfry i wskazówki na jasnym tle sprawiają, że zegar pozostaje niezwykle czytelny – funkcjonalność i sztuka w harmonijnym duecie.
Jak powstawał

kulka gliny
startuję od kulki gliny, ostatnio najlepiej lepi mi się w hiszpańskiej glinie z drobnym szamotem (*szamot to drobinki gliny wcześniej wypalonej i wymieszanej z tą świeżą)

wzór
najczęściej "maluję" wzór bezpośrednio na glinie, tutaj wałkuje na świeżej mokrej glinie, serwetkę wydzierganą przez moją Ciocię Ewę

Sucha glina
po ulepieniu zegar "leżakuje" przez około tydzień. Glina powili tarci wodę. Gdy jest całkiem sucha może trafić do ceramicznego pieca na pierwszy wypał

I wypał
Pierwszy wypał na tzw. biskwit trwa ok 7 godzin. Temperatura bardzo wolno rośnie do 950 st. C. Wiele godzin stygnie piec. Czekam cierpliwie, bo piec jest dla mnie bardzo cenny i dzięki tej cierpliwości służy mi już ponad 10 lat.

PO wypale
Tarcza po wypale jest twarda i mocna. Nabiera jasnego koloru, dzięki któremu nałożone szkliwo będzie bardziej intensywne.

SzkliwieniE
Szkliwnie trwa najdłużej, bo nakładam 3 warstwy każdego z kolorów. Praca najczęściej nie przypomina efektu końcowego. To kolejny wypał w piecu działa cuda (tym razem 8 godzin i temp. 1060 st.C)